>>>>>>>>>>>>>>>>> Táto stránka je tvorená pomocou CSS2. Ak sa Vám zobrazí táto správa, Váš prehliadač túto funkciu nepodporuje. Skúste preto pouvažovať nad jeho aktualizáciou.


Dopravný podnik mesta Žiliny, s. r.o., Kvačalova 2, 011 40 Žilina

Mestský prepravný poriadok

§ 1 Úvodné ustanovenia

Toto všeobecné záväzné nariadenie sa vzťahuje na prevádzku mestskej hromadnej dopravy v Žiline podľa vyhlášky MDPaT SR č. 363/1996 Z.z. o vzore na vyhotovenie prepravného poriadku v cestnej doprave a vyhláška MDPaT SR č. 249/1997 Z.z. o vzore na vyhotovenie prepravného poriadku na dráhach.

§ 2 Účel všeobecne záväzného nariadenia

Toto všeobecné záväzné nariadenie stanovuje pre mestskú trolejbusovú dráhu a mestskú autobusovú dopravu v Žiline mestský prepravný poriadok do vydania, prípadne úpravy platných právnych noriem.
Mestský prepravný poriadok znie:

Prvá časť
Všeobecné ustanovenia

§ 3

  1. Prepravný poriadok mestskej hromadnej dopravy v Žiline (ďalej len „MHD“), tarifa (ďalej len „tarifa“) a cestovné poriadky umiestnené na zastávkach (ďalej len “zastávkový cestovný poriadok“) sú pre cestujúcich verejným návrhom Dopravného podniku mesta Žiliny s.r.o., Kvačalova 2, 011 40 Žilina, IČO 36007099 (ďalej len „dopravca“) na uzavretie zmluvy o preprave osôb.

§ 4

  1. Pracovníci dopravcu, ktorí sú poverení kontrolou dopravnej služby a ktorí majú kontrolný odznak alebo kontrolný preukaz, a pracovníci dopravnej služby v rovnošate (ďalej len "oprávnení pracovníci") môžu dávať cestujúcim a účastníkom objednanej cesty (§ 25) pokyny potrebné v záujme bezpečnosti a plynulosti dopravy. Ide najmä o pokyny, ktoré sa týkajú nastupovania a vystupovania, umiestnenia cestujúcich vo vozidle, uvoľnenia určitého priestoru vo vozidle, pripustenia batožín na prepravu a ich uloženia a zachovania pokoja a poriadku vo vozidle.
  2. Oprávnení pracovníci môžu ďalej vykonávať úkony, ktorými sa zabezpečuje a kontroluje plnenie prepravných a tarifných podmienok; k týmto úkonom patrí aj zisťovanie totožnosti cestujúcich a účastníkov objednanej cesty.

Druhá časť
Preprava osôb a ich batožín

Prvý oddiel
Pravidelná preprava osôb na mestských a trolejbusových dráhach a na mestských autobusových linkách

§ 5 Vykonávanie pravidelnej prepravy

  1. Dopravca vykonáva MHD (trolejbusovú a autobusovú dopravu) podľa tohoto prepravného poriadku v súlade s dopravnými licenciami, pravidlami prevádzkovania dopravy na dráhe a so zmluvou o výkone vo verejnom záujme, ktorá stanovuje rozsah dopravy, uzatvorenou medzi dopravcom a Mestom Žilina ako objednávateľom.

§ 6 Cestovné poriadky

  1. Dopravca je povinný zostaviť a uverejniť zastávkové cestovné poriadky pre každú linku pravidelnej dopravy, ktorú má v prevádzke.
  2. Cestovné poriadky musia obsahovať všetky údaje, ktoré sú nevyhnutne potrebné na informovanosť cestujúcich o premávke na jednotlivých linkách; musia obsahovať najmä :
    1. názov a sídlo dopravcu,
    2. názov zastávky, na ktorej je cestovný poriadok umiestnený,
    3. označenie, smer (cieľové zastávky) všetkých liniek prechádzajúcich zastávkou (stanicou),
    4. deň, od ktorého cestovný poriadok platí,
    5. názvy všetkých zastávok linky (liniek),
    6. čas príchodov a odchodov vozidiel jednotlivých liniek zo zastávky; ak je interval odchodov v ucelených časových obdobiach stále rovnaký a kratší ako 15 minút, možno uviesť len prvý časový údaj odchodu v každej hodine a za svorkou vymedzujúcou príslušné časové obdobie vyznačiť opakujúci sa interval,
    7. prípadne údaje o konkrétnych podmienkach prepravy.
  3. Trvalé zmeny cestovného poriadku musí dopravca v zastávkových cestovných poriadkoch vyznačiť včas a čitateľne. Predvídané dočasné odchýlky od cestovného poriadku ním vyvolané je dopravca povinný vopred oznámiť na zastávkach osobitnými výveskami, prípadne iným vhodným spôsobom; nepredvídané dočasné odchýlky oznamuje, ak možno predpokladať, že budú trvať dlhšie ako 12 hodín.
  4. Dopravca je povinný dbať na správnosť všetkých údajov obsiahnutých v zastávkových cestovných poriadkoch a vo výveskách umiestnených na zastávkach. Zastávkové cestovné poriadky a vývesky, ktoré stratili platnosť, sú poškodené alebo nečitateľné, musí dopravca odstrániť, prípadne vymeniť; v prípade ich neplatnosti bez meškania.
  5. Dopravca môže tiež vydať cestovný knižný cestovný poriadok poskytujúci súhrnný prehľad o celkovom usporiadaní liniek a o premávke na jednotlivých linkách a umožňujúci ľahkú orientáciu.

§ 7 Právo na prepravu

  1. Občan, ktorý splní podmienky stanovené prepravným poriadkom a tarifou, má právo, aby ho dopravca riadne a včas podľa cestovného poriadku prepravil do cieľovej zastávky. Ak ho dopravca nemôže z nástupnej zastávky prepraviť vozidlom, pre ktoré bol tarifne odbavený, alebo ak sa znemožnilo pokračovanie v začatej ceste, cestujúci má právo na prepravu do cieľovej zastávky iným vozidlom tej istej, prípadne aj inej linky, a to bez zaplatenia ďalšieho cestovného.
  2. Právo na prepravu určitým spojom linky má občan len vtedy, ak vozidlo nie je plne obsadené.
  3. Preprava detí do 6 rokov bez sprevádzania cestujúcim starším ako 10 rokov nie je dovolená. Ak sú všetky miesta na sedenie vo vozidle obsadené, môže cestujúci s bezplatne prepravovaným dieťaťom obsadiť len jedno miesto na sedenie; kedy má cestujúci právo na bezplatnú prepravu detí, určuje tarifa.

§ 8 Vylúčenie osôb z prepravy

  1. Do vozidla nemajú prístup alebo z prepravy môžu byť vylúčené osoby javiace nadmerné požitie alkoholických nápojov, omamných alebo psychotropných látok a osoby, ktoré pre chorobu a mimoriadne znečistenie odevov alebo z iných dôvodov môžu byť spolucestujúcim na ťarchu. Dopravca je ďalej oprávnený z prepravy vylúčiť:
    1. osoby, ktoré nedodržiavajú prepravný poriadok, pokyny a príkazy oprávnených pracovníkov, zdržiavajú sa vo vozidle neoprávnene alebo svojim správaním narúšajú bezpečnú (napr. osoby s kolieskovými korčuľami na nohách), pokojnú a pohodlnú prepravu, znečisťujú vozidlo alebo inak obťažujú cestujúcich, ako aj osobu nespôsobilú na prepravu podľa prepravného poriadku,
    2. osoby bez platného cestovného lístka, ktoré nesplnia povinnosť zaplatiť cestovné a prepravné, prípadne iné sumy určené týmto prepravným poriadkom alebo tarifou,
  2. Cestujúceho z prepravy vylúčiť po začatí cesty treba tak, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia alebo bezpečnosti z prepravy vylučovanej osoby.
  3. Cestujúci vylúčený z prepravy nemá nárok na vrátenie zaplateného cestovného alebo cestovného a dovozného.

§ 9 Preprava batožín

  1. Cestujúci má právo vziať so sebou do vozidla ako batožinu :
    1. veci, ktoré možno ľahko a rýchle naložiť a umiestniť vo vozidle,
    2. živé zvieratá, ak sú splnené osobitné podmienky stanovené pre ich prepravu (§ 12).
  2. Cestujúci smie vziať so sebou do vozidla najviac tri batožiny. Za batožinu sa nepovažujú drobné predmety, ktoré možno podľa potreby držať v lone alebo v ruke.
  3. Nie je dovolené, aby cestujúci bral so sebou do vozidla :
    1. veci, preprava ktorých je zakázaná všeobecne záväznými predpismi alebo opatreniami orgánov štátnej správy,
    2. s výnimkami stanovenými v § 11 nebezpečné látky a predmety, ktoré svojimi vlastnosťami môžu spôsobiť výbuch, oheň, poškodenie vozidla, ako aj úraz, otravu, popálenie a ochorenie ľudí a zvierat; osobitné predpisy stanovujú nebezpečné látky a predmety vylúčené z prepravy menovite,
    3. nabité strelné zbrane; toto ustanovenie sa nevzťahuje na strelné zbrane príslušníkov ozbrojených síl a bezpečnostných zborov, pre prepravu ktorých platia osobitné predpisy,
    4. veci, ktoré pre nevhodný spôsob balenia môžu poškodiť, prípadne znečistiť cestujúcich alebo vozidlo,
    5. veci, ktoré svojim zápachom, odpudzujúcim vzhľadom a pod. by mohli byť cestujúcim naťarchu,
    6. batožinu, váha ktorej presahuje 50 kg, alebo batožiny, celková váha ktorých presahuje 50 kg,
    7. predmet, rozmer ktorého je väčší ako 50x60x80 cm alebo predmet dlhší ako 300 cm pri priemere väčšom ako 20 cm, a ak ide o predmet tvaru dosky, ak je väčší ako 100x150 cm; na štvorkolieskové detské kočíky sa toto ustanovenie nevzťahuje,
    8. veci, ak to neumožňujú prepravné podmienky, najmä obsaditeľnosť vozidla.
  4. Batožiny musí cestujúci umiestniť vo vozidle tak, aby nesťažovali výkon služby vodičom, neobmedzovali nastupovanie a vystupovanie cestujúcich a priechod vozidlom. Ak to vyžaduje bezpečnosť alebo pohodlie cestujúcich, musí cestujúci uložiť batožinu podľa pokynu oprávneného pracovníka.
  5. Ak má cestujúci batožinu, prepravuje ju dopravca spoločne s ním. Na batožinu dohliada cestujúci. Za stratu alebo odcudzenie príručnej batožiny dopravca nezodpovedá.
  6. Ak je to na ťarchu ďalšiemu cestujúcemu, cestujúci nesmie prepravovať vo vozidle príručnú batožinu na chrbte alebo na pleci, je povinný ju držať v ruke alebo umiestniť na dlážku vozidla.
  7. Príručnú batožinu nevyhovujúcu stanoveniam tohoto prepravného poriadku je cestujúci povinný bez meškania odstrániť na najbližšej zastávke.

§ 10 Preprava detských kočíkov a invalidných vozíkov

  1. Cestujúci môže vziať so sebou do vozidla ako batožinu, pokiaľ to úprava, vybavenie a obsadenie vozidla dovoľuje, štvorkolieskový detský kočík alebo invalidný vozík. Na prepravu sa pripúšťajú len kočíky s dieťaťom a invalidné vozíky v čase znížených nárokov na prepravu aj kočíky prázdne. V niektorých typoch vozidiel môže sa miestnou úpravou dopravcu (§ 24) preprava detských kočíkov alebo invalidných vozíkov celkom vylúčiť.
  2. Cestujúci s detským kočíkom alebo invalidným vozíkom môže nastúpiť a vystúpiť len s vedomím vodiča. Vo vozidle sa smie súčasne prepravovať len jeden detský kočík alebo invalidný vozík. Vodič môže výnimočne povoliť prepravu ďalších kočíkov alebo invalidných vozíkov pokiaľ to prevádzkové pomery na linke umožňujú.
  3. Cestujúci je povinný nastúpiť alebo vystúpiť s kočíkom alebo invalidným vozíkom tými dverami, ktoré sú pre nakladanie (vykladanie) kočíka alebo invalidného vozíka určené miestnou úpravou dopravcu; kočík alebo invalidný vozík je povinný umiestniť v tej časti vozidla, ktorá je na prepravu kočíkov a invalidných vozíkov vyhradená miestnou úpravou dopravcu.

§ 11 Nebezpečné veci, preprava ktorých je dovolená za osobitných podmienok

  1. Ako batožinu možno vziať so sebou do vozidla, pokiaľ to obsadenie vozidla dovoľuje, prenosnú oceľovú fľašu s kvapalným vykurovacím plynom pre domácnosť (ďalej len "fľaša") alebo nádobu obsahujúcu vykurovaciu naftu (ďalej len "nádoba"). Pre prepravu kvapalného vykurovacieho plynu a vykurovacej nafty sa stanovujú tieto podmienky:
    1. cestujúci je povinný pri nastupovaní do vozidla ohlásiť prepravu fľaše alebo nádoby vodičovi,
    2. fľaša alebo nádoba nesmie byť poškodená alebo zvonku znečistená a musí mať tesne uzavretý uzáver,
    3. v jednom vozidle je dovolené prepravovať jednu alebo dve fľaše s celkovým obsahom najviac 10 kg alebo jednu alebo dve nádoby s celkovým obsahom najviac 20 l; súčasne sa nesmú v jednom vozidle prepravovať oba druhy palív,
    4. cestujúci počas prepravy zabezpečí fľašu alebo nádobu proti prevrhnutiu, pádu alebo mechanickému poškodeniu,
    5. cestujúci umiestni fľašu alebo nádobu vo vozidle na mieste, ktoré určí vodič, alebo ktoré je na prepravu nádob alebo fliaš vyhradené miestnou úpravou dopravcu; ak nie je týmto spôsobom určené miesto na umiestnenie fliaš alebo nádob, umiestni ich na zadnej, prípadne strednej plošine vozidla.
  2. Osoby, ktoré sú oprávnené nosiť strelné zbrane, môžu vziať so sebou do vozidla zároveň so zbraňou v primeranom množstve náboje, pokiaľ sú uložené v opaskoch na náboje, v poľovníckych kapsách a podobných obaloch.
  3. Elektrické akumulátory možno brať so sebou ako batožinu len vtedy, ak sú odplynovacie otvory zabezpečené zaskrutkovanou zátkou tak, aby z nich kvapalina nemohla vystreknúť; ak sú nabité, musia byť póly zabezpečené tak, aby nenastalo krátke spojenie. Elektrické akumulátory nesmú byť zvonku znečistené a musia byť vždy postavené na dlážku vozidla.
  4. Televízor, monitor počítača apod. je možné brať so sebou ako príručnú batožinu len vtedy, ak je v obale chrániacom cestujúcich pred úrazom úlomkami skla pri deštrukcii obrazovky.

§ 12 Preprava domácich zvierat

  1. Cestujúci môže vziať so sebou do vozidla ako batožinu drobné domáce a iné malé zvieratá, pokiaľ tomu nebránia osobitné predpisy, ak sú uzavreté v klietkach, košoch alebo v iných vhodných schránkach s nepriepustným dnom. Na prepravu schránok so zvieratami platia ustanovenia o preprave batožín.
  2. Bez schránky možno vziať do vozidla len psa. Cestujúci so psom bez schránky môže nastúpiť do vozidla len s vedomím vodiča; mimo času zvýšených nárokov na prepravu môže vodič povoliť prepravu psa každej veľkosti. Pre prepravu psov bez schránok sa stanovujú tieto podmienky :
    1. pes má bezpečný náhubok (s výnimkou vodiaceho psa zrakovo postihnutého cestujúceho) a drží sa na krátkej šnúre,
    2. nejde o chorého, špinavého alebo zlého psa,
    3. v jednom vozidle sa prepravuje najviac jeden pes; toto obmedzenie neplatí, ak ide o dvoch psov, ktorých berie so sebou do vozidla jeden cestujúci.
  3. Oprávnený pracovník môže vylúčiť z prepravy domáce alebo iné zviera, ak je prekážkou bezpečnej, pokojnej a pohodlnej prepravy cestujúcich alebo ak ohrozuje zdravie cestujúcich, alebo ak to neumožňujú prepravné podmienky, najmä obsaditeľnosť vozidla.
  4. Miestnou úpravou dopravcu sa môže preprava živých zvierat na niektorých linkách alebo v niektorých vozidlách vylúčiť; toto oprávnenie dopravcu sa nevzťahuje na psov ozbrojených síl a bezpečnostných zborov a na vodiacich psov, ktorí sprevádzajú zrakovo postihnutých cestujúcich.

§ 13 Cestovné (prepravné)

  1. Tarifa upravuje sadzby základného cestovného, príplatkov a zliav z neho a ďalších úhrad spojených s prepravou cestujúcich, ich batožiny a domácich zvierat ako aj podmienky, za ktorých sa uplatňujú.
  2. Tarifu je oprávnený vydať dopravca. V časti cestovnej musí tarifa rešpektovať platný cenový výmer, vydaný oprávneným cenovým orgánom po predchádzajúcom súhlase Mestského zastupiteľstva v Žiline.
  3. Dopravca je povinný zabezpečiť, aby sa aspoň základné údaje tarify sprístupnili verejnosti v priestoroch pre cestujúcich.
  4. Cestujúci, pokiaľ nemá podľa tarify právo na bezplatnú prepravu, je povinný za jednotlivú cestu alebo za právo prepravovať sa v určitom časovom období zaplatiť cestovné určené tarifou. Ak cestujúci uplatňuje právo na zľavnené cestovné, je povinný svoje právo bez vyzvania preukázať. Tarifa určuje, za ktoré batožiny je cestujúci povinný zaplatiť prepravné.
  5. Cestujúci, ktorý nevyužije svoje právo na prepravu získané zaplatením cestovného, nemá právo na vrátenie zaplatených súm.

§ 14 Cestovné lístky

  1. Potvrdením o uzavretí zmluvy o preprave osôb a batožín a dokladom o zaplatení cestovného je cestovný lístok. Cestovný lístok obsahuje najmä obchodné meno dopravcu, druh cestovného lístka, čas platnosti, prevádzkový rozsah platnosti (jednotlivú trať, úsek trate a pod.) a výšku cestovného.
  2. Pri preprave v MHD sa používajú cestovné lístky v tomto základnom členení :
    1. jednorázové cestovné lístky,
    2. kombinované cestovné lístky,
    3. predplatné cestovné lístky na viac ciest,
    4. turistické cestovné lístky,
    5. osobitné cestovné lístky,
    6. batožinové cestovné lístky,
  3. Predplatný cestovný lístok sa používa v elektronickej forme a skladá sa z dvoch častí „kmeňového listu“ a „čipovej karty“. Kmeňový list je majetkom dopravcu.
  4. Z jednorázového cestovného lístka musia byť zrejmé údaje, ktoré umožňujú podľa povahy prevádzky kontrolu jeho platnosti a správnosti jeho použitia.
  5. Z časového cestovného lístku musia byť zrejmé najmä tieto údaje :
    1. druh časového cestovného lístka,
    2. čas platnosti,
    3. prevádzkový rozsah platnosti (tarifné pásmo),
    4. meno (názov) držiteľa cestovného lístka,
    5. ak ide o predplatný časový cestovný lístok, výška cestovného,
    6. názov organizácie, ktorá cestovný lístok vydala.
  6. Kmeňový list obsahuje podobizeň držiteľa nie staršiu ako tri roky rozmerov 35x35 mm, meno a rodné číslo držiteľa.

§ 15 Predaj cestovných lístkov

  1. Cestovné lístky sa predávajú mimo vozidla MHD. Cestujúci je povinný zaobstarať si cestovný lístok určený na plánovaný rozsah použitej prepravy a v príslušnej hodnote podľa tarify ešte pred nastúpením do vozidla.
  2. Dopravca realizuje doplnkový predaj jednorázových cestovných lístkov vybraného druhu prostredníctvom vodiča vozidla MHD ako osobitnú formu predaja za podmienok stanovených tarifou.
  3. Cestujúci, ktorý porušil prepravno-tarifné podmienky, spôsobil škodu dopravcovi, resp. nesplnil podmienky stanovené dopravcom stráca nárok na poskytnutie komerčnej, resp. ďalšej zľavy dopravcom v rozsahu stanovenom dopravcom a tarifou MHD.
  4. Cestovné lístky sa predávajú v predajniach dopravcu. Vybrané druhy cestovných lístkov sa predávajú v predajných automatoch a v zmluvnej predajnej sieti dopravcu. Elektronický predplatný cestovný lístok sa predáva výhradne v predajniach dopravcu.
  5. Výška cestovného vyznačená na cestovnom lístku musí súhlasiť s cenou zaplateného cestovného. Pri kúpe cestovného lístka je cestujúci povinný sa presvedčiť či predávaný lístok je zhodný s jeho požiadavkami a nedostatok ihneď reklamovať. Na dodatočné uplatňovanie reklamácie cestujúceho dopravca neberie zreteľ.

§ 16 Základné podmienky použitia cestovného lístka

  1. Cestujúci, je povinný si zaobstarať cestovný lístok pred nástupom do vozidla s výnimkou ustanovenia § 15, ods. 2 a bezprostredne pri nástupe do vozidla MHD si na ňom vyznačiť v označovacom zariadení nastúpenie jazdy. Obdobne sa postupuje pri platení dovozného za batožinu.
  2. Cestujúci musí mať pri sebe platný cestovný lístok po celý čas prepravy, ako aj v okamihu výstupu z vozidla a na vyzvanie sa ním preukázať revízorovi.
  3. Označený jednorázový cestovný lístok nemožno postúpiť inej osobe. Predplatný cestovný lístok vystavený na meno je neprenosný. Čas a rozsah platnosti predplatných cestovných lístkov určuje tarifa.
  4. Zľavnený cestovný lístok sa považuje za platný len v spojení s platnou preukážkou na zľavu cestovného (kmeňová karta).

§ 17 Neplatnosť cestovných lístkov

  1. Jednorázový cestovný lístok je neplatný ak :
    1. je poškodený alebo zničený tak, že z neho nie sú zrejmé potrebné údaje,
    2. cestujúci nedodržal podmienky, ktoré sú určené pre jeho použitie podľa tohoto predpisu a podľa tarify MHD,
    3. uplynul čas jeho platnosti,
    4. označenie cestovného lístku nie je na určenom mieste lístka,
    5. nebol riadne vyplnený a potvrdený alebo ak jeho údaje boli neoprávnene pozmenené,
    6. z neho nemožno s určitosťou zistiť potrebné údaje, najmä pre jeho poškodenie alebo znečistenie,
    7. uplynul čas jeho platnosti,
    8. ho použila neoprávnená osoba.
  2. Predplatné lístky na viac ciest sú okrem ustanovení odst. 1 tohoto článku neplatný ak :
    1. bol vydaný na základe nesprávnych údajov,
    2. bol tak poškodený, že z čipu nie je možné vybrať potrebné údaje,
    3. bol tak poškodený, že jeho použitie nie je možné,
    4. je neúplný, t.j. chýba čipová karta alebo kmeňový list,
    5. nemá predpísanú podobizeň na kmeňovom liste a osobné údaje sú nečitateľné,
    6. údaje v čipovej karte nie sú totožné s údajmi kmeňového listu,
    7. ho použila neoprávnená osoba,
    8. jeho údaje boli neoprávnene zmenené, doplnené alebo zničené.
  3. Turistické cestovné lístky okrem primeraných bodov odsekov 1 a 2 tohoto článku : ak nebol riadne vyplnený podľa predtlače.
  4. Cestovný lístok vydaný iným dopravcom je neplatný, ak dopravca neurčí inak.

§ 18 Preukážky na zľavu cestovného

  1. Pokiaľ tarifa neurčuje niečo iné, cestujúci preukazuje právo na zľavu cestovného osobitnou preukážkou (kmeňová karta alebo list). Ak má dopravca pochybnosti o splnení podmienok pre poskytnutie zľavy cestovného, je oprávnený požadovať ďalšie doklady; kým nárok na zľavu cestovného nie je preukázaný, dopravca môže odoprieť poskytnutie zľavy cestovného.
  2. Pre preukážky na zľavu cestovného platia primerane ustanovenia § 14 ods. 5 a 6 a § 17 ods. 1.

§ 19 Kontrola tarifného vybavenia cestujúcich

  1. Kontrola tarifného vybavenia cestujúcich má právo vykonávať oprávnená osoba dopravcu (ďalej len „revízor“), ktorá je vybavená kontrolným odznakom. Revízor je povinný mať kontrolný odznak na viditeľnom mieste počas výkonu kontroly.
  2. Cestujúci na vyzvanie oprávneného pracovníka je povinný kedykoľvek počas prepravy alebo v okamihu vystúpenia z vozidla predložiť na nahliadnutie cestovný lístok, prípadne preukážku na zľavu cestovného. Dopravca môže miestnou úpravou (§ 24) rozšíriť povinnosť cestujúcich predložiť cestovné lístky aj na uzavretý priestor zastávky.
  3. Cestujúci, ktorý sa na vyzvanie podľa ods. 2 tohoto článku nemôže preukázať platným cestovným lístkom, je povinný zaplatiť dopravcovi cestovné a úhradu vo výške stonásobku základného cestovného bez príplatkov a zliav.
  4. Cestujúci, ktorý sa na vyzvanie podľa ods. 3 tohoto článku nemôže preukázať platným cestovným lístkom o zaplatení dovozného za príručnú batožinu alebo psa (s výnimkou vodiaceho psa) je povinný zaplatiť dovozné a úhradu vo výške desaťnásobku príslušného dovozného.
  5. Cestujúci na vyzvanie oprávneného pracovníka je povinný preukázať svoju totožnosť. Za účelom zistenia totožnosti, v prípade nutnosti môže oprávnený pracovník DPMŽ požiadať o pomoc políciu. V prípade, že cestujúci odmietne zaplatiť cestovné a úhradu za cestovanie bez platného cestovného dokladu je povinný sa na vyzvanie oprávneného pracovníka dopravcu preukázať osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie dlžných čiastok. (Zák.č. 168/96 Z.z. a Zák. č. 164/96 Z.z. v znení Zák. 58/97 Z.z.)
  6. Pod povinnosťou cestujúceho sa preukázať oprávnenému pracovníkovi dopravcu osobnými údajmi sa rozumie predloženie platného dokladu totožnosti t.j. občiansky preukaz (identifikačná karta), cestovný pas, vojenská knižka, povolenie k pobytu. Cestujúci platný doklad totožnosti je povinný predložiť oprávnenému pracovníkovi dopravcu tak, aby tento si mohol všetky potrebné údaje zistiť a zapísať. Počas tohoto úkonu je cestujúci povinný zotrvať vo vozidle MHD. Za účelom zistenia totožnosti, v prípade nutnosti, môže oprávnený pracovník dopravcu požiadať o pomoc políciu v zmysle § 72 Zák. č. 171/93 Z.z. o Policajnom zbore v znení neskorších zmien a doplnkov.
  7. Ak revízor zistí, že cestujúci sa preukazuje neplatným predplatným cestovným lístkom alebo neplatnou preukážkou na zľavu a cestujúci odmietne zaplatiť cestovné a úhradu vo výške 100-násobku základného cestovného bez príplatkov a zliav je oprávnený odobrať cestujúcemu kmeňovú kartu alebo preukážku na tarifnú zľavu. Cestujúci nemá nárok na náhradu škody, ktorá mu vznikne odobratím časti predplatného cestovného lístka. Dopravca úpravou určí za akých podmienok je možné nedostatok na kmeňovej karte alebo preukážke na zľavu dodatočne odstrániť alebo za akých podmienok i v takomto prípade možno cestujúcemu ponechať, prípadne vrátiť.

§ 20 Preskúmanie batožín

  1. Ak oprávnený pracovník má pochybnosti o tom, či veci, ktoré cestujúci vzal so sebou do vozidla, vyhovujú predchádzajúcim ustanoveniam je oprávnený sa presvedčiť v prítomnosti cestujúceho o ich povahe a obsahu. Ak cestujúci odmietne preskúmanie batožiny alebo ak sa pri jej preskúmaní zistí, že veci (zvieratá), ktoré cestujúci vezie so sebou, sú z prepravy vylúčené, je cestujúci povinný ich z vozidla odstrániť.
  2. Oprávnený pracovník môže vylúčiť z prepravy batožinu cestujúceho, ak je prekážkou bezpečnej, pokojnej a pohodlnej prepravy cestujúcich alebo ak ohrozuje zdravie cestujúcich, alebo ak to neumožňujú prepravné podmienky, najmä obsaditeľnosť vozidla.
  3. Opustenú vec alebo príručnú batožinu má právo oprávnená osoba dopravcu prehliadnuť a naložiť s ňou ako s nálezom (§29).

§ 21 Povinnosti dopravcu

  1. Dopravca je povinný prepravovať cestujúcich s odbornou starostlivosťou. Pri preprave je najmä povinný zaisťovať bezpečnosť cestujúcich, poriadok a pokoj vo vozidle a prepravu príručnej batožiny, detských kočíkov, invalidných vozíkov, nebezpečných vecí, domácich zvierat podľa § 9 a § 20 tohoto prepravného poriadku.
  2. Pri vykonávaní pravidelnej prepravy osôb je dopravca povinný vynaložiť všetko úsilie na dodržanie platných cestovných poriadkov. Ak sa prevádzka preruší na čas dlhší ako 20 minút, dopravca je povinný na žiadosť cestujúceho písomne potvrdiť dĺžku, prípadne miesto (úsek) prerušenia.
  3. Vozidlá, ktoré sa použijú na prepravu cestujúcich, musia byť v riadnom technickom stave, ktorý zodpovedá schválenej technickej spôsobilosti a priestor pre cestujúcich, včítane schodov vozidla, sa musí udržiavať v náležitej čistote. Počas jazdy sa musí zabezpečiť dostatočné vetranie vozidla.
  4. Vozidlo (súprava vozidiel) určené na prepravu cestujúcich musí sa na prednej časti výrazne označiť číslom alebo iným označením linky, cieľovou zastávkou linky v smere jazdy. Označenie linky musí byť čitateľné aj za tmy. Na pravom boku každého vozidla v smere jazdy sa musia umiestniť orientačné tabuľky viditeľné zvonka i zvnútra vozidla, z ktorých je zrejmé označenie linky, východisková a cieľová zastávka. Zadná časť vozidla (súpravy vozidiel) musí sa tak isto označiť číslom alebo iným označením linky.
  5. Trvalo zriadená zastávka musí byť vybavená značkou (označníkom), tabuľkou s označením názvu zastávky, s údajom, o aký druh zastávky ide (na znamenie, občasná, dočasná), a číslami (písmenami) zastavujúcich liniek a s výnimkou výstupnej zastávky musí mať aj zastávkový cestovný poriadok.
  6. Vodič je povinný ohlásiť názov zastávky, a to najneskoršie pri zastavení vozidla v zastávke. Vodič túto povinnosť nemá, ak vozidlo nie je vybavené príslušným technickým zariadením.
  7. Ak na zastávke stojí súčasne viac vozidiel (súprav vozidiel), dopravca je povinný znovu zastaviť každé tretie vozidlo (súpravu vozidiel) pri značke (označníku) zastávky, znovu zastaviť každé vozidlo (súpravu vozidiel) pri značke (označníku) zastávky je dopravca povinný v prípade, že tam stojaca osoba ťažko postihnutá na zdraví dáva osobitným označením znamenie na zastavenie; toto ustanovenie sa nevzťahuje na konečné zastávky, na zastávky osobitne vybavené na hromadné nastupovanie cestujúcich a na zastávky, na ktorých sa prevádzka miestnou úpravou dopravcu riadi odchylným spôsobom.
  8. Vodič je povinný dať určené zvukové a svetelné znamenie cestujúcim osobitným zariadením vozidla, že vystupovanie a nastupovanie je skončené a dvere vozidla sa zatvoria.
  9. Dopravca je povinný zaistiť prevádzkovanie trolejbusovej dráhy a udržiavať ju v prevádzky-schopnom stave.
  10. Dopravca je povinný :
    1. prevádzkovať trolejbusovú dráhu podľa povolenia na prevádzkovanie dráhy a pravidiel prevádzkovania dráhy,
    2. zabezpečiť, aby dráhu, dopravu na dráhe a autobusovú dopravu prevádzkovali osoby, ktoré spĺňajú predpísanú odbornú, zdravotnú, zmyslovú a psychologickú spôsobilosť,
    3. označiť priestory v obvode dráhy, ktoré nie sú prístupné verejnosti,
    4. zastaviť prevádzku vozidla, ktoré ohrozuje bezpečnosť a zdravie osôb, bezpečnosť majetku alebo životné prostredie nad únosnú mieru zaťaženia,
    5. zabezpečiť, aby vozidlá viedli osoby, ktoré majú preukaz na vedenie vozidla.
  11. Dopravca je povinný vykonať prepravu, ak sú splnené podmienky podľa tohoto prepravného poriadku a umožňujú to prepravné podmienky, najmä technický stav, obsaditeľnosť vozidla, spôsobilosť osádky vozidla (ďalej len “vodič“) a nebránia tomu príčiny, ktoré dopravca nemôže odvrátiť.
  12. Dopravca je povinný zabezpečiť, aby v styku s cestujúcim každá oprávnená osoba dopravcu vystupovala rozhodne a nestranne, pričom zachovala slušnosť a zdvorilosť.
  13. Vodič môže odmietnuť vykonať alebo prerušiť prepravu, ak správanie cestujúceho vzbudzuje obavu o bezpečnosť alebo zdravie vodiča alebo ostatných cestujúcich.
  14. Dopravca je povinný prepravovať cestujúcich podľa tarify a cestujúcemu, ktorý zaplatil cestovné alebo cestovné a dovozné predať na určených miestach cestovný lístok.
  15. Dopravca je povinný zabezpečiť vo vozidle orientáciu a informovanosť cestujúcich pomocou obrázkových značiek (ďalej len „piktogram“) a vývesiek.
  16. Dopravca je povinný udržiavať ním zriadené označníky pre cestujúcich v prevádzkyschopnom stave a čistote. Osobám, ktoré nemajú prístup do vozidla, nie je dovolené zdržiavať sa na zastávke a v zastávkovom prístrešku, veci a zvieratá, ktoré nie je dovolené brať so sebou do vozidla, nesmú sa brať na zastávku a do zastávkového prístrešku.
  17. Dopravca je povinný zabezpečiť v rozsahu poskytovaných dopravných a súvisiacich činností vlastné priestory na parkovanie a garážovanie vozidiel a ďalšie vybavenie potrebné na prevádzku, údržbu, technickú kontrolu a na starostlivosť o vodičov a cestujúcich.
  18. Dopravca je povinný vybaviť každé vozidlo, ktoré sa používa na prepravu osôb, dokladom o oprávnení podnikať.
  19. Dopravca je povinný byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu spôsobenú cestujúcim a tretím osobám prevádzkou vozidiel (§ 427, 764 a 769 Obč. zákonníka), činnosťou vodičov a oprávnených osôb dopravcu.

§ 22 Starostlivosť o cestujúcich

  1. Podľa rozsahu prepravy a miestnych potrieb dopravca zriaďuje zariadenia, ktorými zvyšuje úroveň prepravy, ako informačné kancelárie, predajne cestovných lístkov a pod. Svoje zariadenia určené na používanie cestujúcimi je povinný udržiavať v náležitej čistote.
  2. Pre choré osoby, invalidov a tehotné ženy sa v každom vozidle musí vyhradiť a zreteľne označiť najmenej šesť miest na sedenie a jedno miesto na sedenie pre zrakovo postihnutú osobu, vrátane miesta pre vodiaceho psa. Cestujúcim ťažko postihnutým na zdraví, ktorým sa podľa osobitných predpisov poskytli mimoriadne výhody, sa musí umožniť nástup do vozidla všetkými dverami určenými pre cestujúcich; všetkými dverami určenými pre cestujúcich sa môže nástup do vozidla umožniť aj cestujúcim viditeľne ťažko poškodeným na zdraví.
  3. Ak u cestujúceho vznikne počas prepravy potreba lekárskeho ošetrenia a ak cestujúci nie je schopný sám vyhľadať lekársku pomoc, dopravca sa postará o jeho premiestnenie z vozidla.
  4. Dopravca informuje vhodným spôsobom (napr. Vývesky na zastávkach a vo vozidlách, oznamy v masovokomunikačných prostriedkoch (tlač, rozhlas, televízia, internet) verejnosť o zmenách organizácie MHD (napr. zrušenie linky alebo zmena jej trasy, zmena cestovného poriadku, zmena tarify), o vykonanímiestnej úpravy podľa § 24, ktoré sú dôležité vo verejnom záujme a to najmenej 15 dní vopred, ak ide o pripravované alebo vopred známe zmeny, inak informuje neodkladne vhodným spôsobom, len čo sa o nich dozvie.
  5. Na požiadanie cestujúceho predloží mu dopravca na pracoviskách určených pre styk s cestujúcimi na nahliadnutie tento prepravný poriadok, cestovný poriadok (poriadky), tarifu ako aj miestne úpravy ním vykonané. Ďalej dopravca poskytne informácie, ktoré súvisia s prepravou. Výňatky z prepravného poriadku a tarify dopravca zverejňuje vo vozidlách MHD a zastávkach, kde sú na to vytvorené podmienky (napr.zastávkový prístrešok s informačným panelom).
  6. Zrakovo postihnutá osoba má právo na prepravu s vodiacim psom označeným pre tento účel postrojom bielej farby s červeným krížom alebo bezpečnostnými oranžovými pruhmi.

§ 23 Povinnosti cestujúcich

  1. Cestujúci sú povinní správať sa tak, aby nenarúšali bezpečnú, pokojnú a pohodlnú prepravu ostatných cestujúcich, nepoškodzovali vozidlo a zariadenia dopravcu slúžiace cestujúcim, neznečisťoval vozidlo a priestory dopravcu určené cestujúcim a neobťažoval ostatných cestujúcich a oprávnených pracovníkov. Povinní sú dbať aj na miestne úpravy vykonané dopravcom podľa § 24 a na pokyny dopravcu, ktoré sú uvedené na výveskách, zverejnené iným spôsobom alebo ktoré dajú oprávnení pracovníci ústne, prípadne zvukovým a svetelným znamením osobitného zariadenia vozidla.
  2. Cestujúci sa musia sami starať, aby na nástupnej zastávke včas nastúpili do vozidla, na správnej zastávke prestúpili a na cieľovej zastávke včas vystúpili. Kde to prevádzka na zastávke umožňuje, cestujúci nastupujú do vozidla v poradí, v akom na zastávku prišli.
  3. Cestujúci môže nastúpiť do vozidla a z neho vystúpiť len na zastávke, a ak vozidlo nie je v pohybe. Ak ide o zastávku, kde sa vozidlo zastavuje len na znamenie, cestujúci, ktorý chce nastúpiť musí byť v priestore zastávky a dať vodičovi vozidla včas znamenie zdvihnutím ruky; cestujúci, ktorý chce na takejto zastávke vystúpiť, musí o tom včas upovedomiť vodiča znamením daným vnútorným dorozumievacím zariadením vozidla.
  4. Vo dverách vozidla, ktoré je možné použiť na nastupovanie i vystupovanie, vystupujúci cestujúci majú prednosť. Cestujúci, ktorí stoja vo vozidle, sú povinní sa za jazdy držať.
  5. Ak to vyžadujú prevádzkové alebo iné vážne dôvody, sú cestujúci povinní na pokyn oprávneného pracovníka z vozidla vystúpiť, a ak chcú v ceste pokračovať, na jeho pokyn včas nastúpiť.
  6. Ak pre starú alebo chorú osobu, invalida a tehotnú ženu treba ďalšie miesto na sedenie, cestujúci je povinný v ich blízkosti ponúknuť svoje miesto. Cestujúci je ďalej povinný umožniť naloženie, vyloženie a umiestnenie detského kočíka alebo invalidného vozíka vo vozidle.
  7. Cestujúci sa musí zdržať všetkého, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť a plynulosť prepravy, poriadok vo vozidle alebo pôsobiť rušivo na oprávnených pracovníkov pri výkone ich služby alebo spôsobiť škodu dopravcovi alebo cestujúcim. Cestujúcim nie je dovolené najmä :
    1. naskakovať a vyskakovať za jazdy a vykláňať sa z vozidiel,
    2. vystupovať alebo nastupovať, len čo vodič dá znamenie podľa § 21 ods. 8; ďalej nastupovať do vozidla, ktoré je plne obsadené alebo ktoré oprávnený pracovník vyhlásil za obsadené,
    3. zdržiavať sa v priestore, ktorý je vyhradený pre vodiča, a v priestoroch, ktoré sú určené na vystupovanie a nastupovanie, ak to prekáža nerušenému vystupovaniu a nastupovaniu ostatných cestujúcich a tarifnému odbaveniu a v priestore , kde bránia vodičovi vo výhľade z vozidla,
    4. dávať alebo napodobniť znamenia používané dopravcom na prevádzku, uvádzať do činnosti návestné zariadenia dopravcu, prípadne zariadenia určené na pohon a používať zariadenia, ktoré sú určené na obsluhu vozidiel a výhybiek,
    5. prihovárať sa počas jazdy vodičovi,
    6. fajčiť vo vozidlách,
    7. nechať stáť alebo kľačať deti na sedadlách, pokiaľ by mohli znečistiť sedadlá, alebo ak je tento spôsob prepravy na ťarchu cestujúcim,
    8. vyhadzovať odpadky a iné veci z vozidla a nechať vyčnievať veci z vozidla,
    9. odkladať batožinu a domáce zvieratá na sedadlo,
    10. pískať, spievať, hlučne sa správať alebo hrať na hudobnom nástroji (aj púšťať reprodukovanú hudbu a reč) vo vozidle,
    11. pôsobiť rušivo na vodiča pri výkone jeho služby,
    12. konzumovať potraviny a nápoje vo vozidle.
  8. Cestujúci je povinný poslúchnuť pokyny a príkazy poverenej osoby, ktoré smerujú k zaisteniu jeho bezpečnosti a bezpečnosti ostatných cestujúcich alebo bezpečnosti a plynulosti dopravy.
  9. Cestujúci je povinný zaplatiť cestovné na výzvu oprávneného pracovníka a preukázať sa platným cestovným lístkom a zaplatiť úhradu (§ 19 ods. 2), ak sa pri kontrole nemôže preukázať platným cestovným lístkom alebo osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie cestovného, ako aj ďalšie úhrady podľa tarify za poškodenie alebo za znečistenie vozidla.
  10. Cestujúci je povinný dodržiavať ustanovenia tohoto prepravného poriadku, tarify a pokyny oprávnenej osoby dopravcu. Svoje práva, vyplývajúce z tohoto prepravného poriadku, uplatňuje cestujúci disciplinovane u prítomnej oprávnenej osoby dopravcu (revízor a dopravný dispečer), u vodiča v čase, keď vozidlo stojí v zastávke alebo v sídle dopravcu.
  11. Pred začatím prepravy má cestujúci povinnosť oboznámiť sa na zastávkach, kde sú na to vytvorené podmienky (napr. zastávkový prístrešok s informačným panelom a pod.) s ponukou a pravidlami prepravných služieb, ktoré sú obsiahnuté v zastávkovom cestovnom poriadku, vo výňatku z prepravného poriadku a výňatku z tarify.
  12. Cestujúci je povinný pred prepravou si zakúpiť cestovný lístok podľa tarify a byť na zastávke pripravený na nastúpenie do vozidla.
  13. Cestujúci je povinný správať sa pri čakaní, nastupovaní, počas jazdy a pri vystupovaní tak, aby neohrozoval bezpečnosť a plynulosť MHD a cestnej premávky, najmä nesmie na zastávke bez nástupného ostrovčeka vstupovať na vozovku, kým vozidlo nezastaví.
  14. V priestore zastávky je cestujúci povinný dodržiavať čistotu. V zastávkovom prístrešku je zakázané fajčiť.
  15. Ak cestujúci potrebuje na výstup z vozidla dlhší čas, je povinný na to upozorniť vodiča určeným znamením signalizačného zariadenia vozidla.
  16. Po príchode vozidla do výstupnej konečnej zastávky, všetci cestujúci sú povinní vystúpiť z vozidla.
  17. Cestujúci má právo na náhradu za poškodenie príručnej batožiny len v prípade, ak spĺňa podmienky na je prepravu podľa tohoto prepravného poriadku a poškodenie neodkladne ohlásil vodičovi.
  18. Cestujúci, ktorý znečistil vozidlo alebo iné zariadenie dopravcu, je povinný bez meškania odstrániť znečistenie (uviesť miesto do pôvodného stavu) alebo zaplatiť úhradu podľa tarify.
  19. Na zastávke a počas prepravy je zakázané používať kolieskové korčule, dosky s kolieskami (skateboardy), bicykle a podobné športové a rekreačné potreby.
  20. Zrakovo postihnutý cestujúci je povinný na požiadanie oprávnenej osoby dopravcu predložiť preukaz o svojom zdravotnom postihnutí, prípadne oprávnenie na používanie vodiaceho psa.

§ 24 Miestne úpravy v pravidelnej preprave osôb

  1. Pokiaľ to miestne dopravné pomery vyžadujú a pokiaľ to tento prepravný poriadok pripúšťa, je dopravca oprávnený vykonať v pravidelnej preprave osôb osobitné úpravy.
  2. Miestnou úpravou dopravca môže zabezpečiť prednostné použitie vozidla v určitom čase alebo z určitej zastávky pre niektoré skupiny cestujúcich (pre cesty pracujúcich do zamestnania a späť, žiakov do školy a späť a pod.); takomto prípade oprávnení pracovníci môžu žiadať predloženie dokladu o príslušnosti cestujúceho k zvýhodnenej skupine.
  3. Miestne úpravy nesmú znižovať bezpečnosť cestujúcich ani užívateľov pozemných komunikácií.

Druhý oddiel
Objednané cesty

§ 25

Pre objednané cesty platia primerane ustanovenia tohto prepravného poriadku s týmito odchýlkami; objednávateľ sa s dopravcom môže dohodnúť na :
  1. väčšom počte batožín jednotlivého účastníka cesty,
  2. väčších a ťažších batožinách ako pripúšťa § 9,
  3. o súčasnej preprave väčšieho počtu psov bez schránok.

§ 26 Mimoriadne udalosti počas prepravy

  1. Mimoriadnymi udalosťami počas prepravy sú najmä :
    1. dopravná nehoda,
    2. požiar vo vozidle,
    3. úraz alebo náhle ochorenie, pri ktorom je ohrozený život alebo zdravie cestujúceho, oprávnenej osoby dopravcu alebo iných osôb,
    4. prerušenie dopravy, kde je predpoklad, že bude trvať dlhšie ako 5 minút.
  2. Ak cestujúci spozoruje vo vozidle, že je ohrozená bezpečnosť a zdravie cestujúcich, je povinný na túto skutočnosť upozorniť vodiča osobne alebo určeným znamením signalizačného zariadenia vozidla.
  3. Pri mimoriadnej udalosti je vodič povinný zastaviť vozidlo prevádzkovým brzdením, zaistiť vozidlo proti pohybu, vykonať opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť dopravy na mieste mimoriadnej udalosti, nahlásiť mimoriadnu udalosť na dopravný dispečing, poskytnúť alebo zabezpečiť prvú pomoc podľa svojich schopností, postará sa o bezpečnosť cestujúcich a zotrvať na mieste do príchodu dopravného dispečera.
  4. Na mieste mimoriadnej udalosti je zakázané vodičovi, cestujúcim a ostatným osobám manipulovať s vozidlami, zariadeniami alebo predmetmi, ktoré mali alebo by mohli mať vplyv na vznik alebo priebeh mimoriadnej udalosti. Spôsobený stav je možné meniť iba vtedy, ak je to potrebné na uvoľnenie alebo ošetrenie zranenenj osoby. Obnovenie MHD riadi prítomný dopravný dispečer.
  5. Ak pri mimoriadnej udalosti došlo k zraneniu alebo usmrteniu osôb, k hmotnej škode na vozidle, jeho zariadení a vybavení, dopravnom zariadení alebo inom majetku, cestujúci je povinný vodičovi alebo oprávnenej osobe dopravcu poskytnúť údaje dôležité pre vyšetrenie mimoriadnej udalosti (napr. poznávacie značky zúčastnených vozidiel a pod.)
  6. Ak dôjde ku zraneniu cestujúceho alebo škode na jeho majetku v priamej súvislosti s prepravou, cestujúci je povinný túto udalosť ihneď nahlásiť vodičovi a preukázať mu údaje na zápis do prevádzkového dokladu, a to: rozsah zranenia alebo škody, meno, bydlisko, rodné číslo a číslo preukazu totožnosti cestujúceho.
  7. Pri prerušení prepravy mimo zastávky vodič umožní výstup cestujúcim z vozidla len v týchto prípadoch :
    1. pri vyskytnutí sa prekážky na trati, pri ktorej je predpoklad, že doprava bude prerušená na čas dlhší ako 5 minút,
    2. pri poruche vozidla, pri ktorej je predpoklad, že jazda bude prerušená na čas dlhší ako 5 minút,
    3. pri náhlom ochorení (nevoľnosti niektorého z cestujúcich),
    4. pri dopravnej nehode alebo poruche vozidla, po ktorej musí byť vozidlo vyradené z prevádzky,
    5. pri úmrtí cestujúceho vo vozidle,
    6. pri vzniku požiaru vo vozidle,
    7. ak je nežiaduca prítomnosť cestujúcich vo vozidle (záchvat, porôd a pod.),
    8. ak sa vodič stane náhle neschopným na ďalší výkon služby.
  8. V prípade uvedených v bodoch d) až g) tohto článku, je cestujúci povinný na pokyn vodiča alebo oprávnenej osoby dopravcu vystúpiť z vozidla. Ak nastanú okolnosti, uvedené v bodoch a) až e) a f) tohto článku a cestujúci sú povinní vystúpiť na vozovku (trať, vodič je povinný zabezpečiť ich bezpečný výstup z vozidla. Vodič otvorí len jedny dvere vozidla, vystúpi z vozidla, zaistiť bezpečný výstup cestujúcich a dvere vozidla uzavrie. Ak je to potrebné z dôvodu bezpečnosti cestujúcich, vodič je oprávnený dávať pokyny na zastavovanie vozidiel.
  9. Vodič môže prerušiť prepravu v prípade, ak nastanú mimoriadne poveternostné podmienky prerušujúce zjazdnosť vozovky (napr. súvislá námraza, hmla, víchrica a pod.).
  10. Ak vznikne vo vozidle požiar, cestujúci na výzvu vodiča alebo oprávnenej osoby dopravcu sú povinní urýchlene a disciplinovane opustiť vozidlo.
  11. Ak pri mimoriadnej udalosti dôjde k zraneniu vodiča, cestujúci sú mu povinní podľa svojich schopností poskytnúť alebo zabezpečiť prvú pomoc a nahlásiť vodičovi okoloidúceho vozidla dopravcu.
  12. V prípade mimoriadnej udalosti je dopravca povinný zabezpečiť náhradnú dopravu z cieľovej zastávky iným vozidlom tej istej, prípadne inej linky, a to bez zaplatenia ďalšieho cestovného a bez nároku na náhradu škody vzniknutej použitím náhradnej prepravy.
  13. Pri prerušení cesty zapríčinenom cestujúcim, nemá cestujúci nárok na vrátenie cestovného alebo dovozného.
  14. Nezrealizovanie prepravy, oneskorený príchod vozidla alebo strata prípoja nezakladá cestujúcemu právo na náhradu škody.

§ 27 Reklamácia

  1. Oprávneným reklamovať je cestujúci, zákonný alebo poverený zástupca cestujúceho (ďalej iba "oprávnený").
  2. Práva podľa tohto prepravného poriadku musí oprávnený uplatniť u dopravcu bez zbytočného odkladu, ak sa práva neuplatnili najneskôr do 6 mesiacov, zaniknú.
  3. V reklamácii musí oprávnený vymedziť svoje požiadavky, stručne ich zdôvodniť a predložiť doklady osvedčujúce oprávnenosť jeho nárokov. Z ústnej reklamácie oprávneného vyhotovuje útvar podnikovej kontroly dopravcu zápisnicu.
  4. Ak reklamácia nemá náležitosti uvedené v odseku 3 tohto paragrafu, dopravca vyzve reklamujúceho na jej doplnenie a určí primeranú lehotu nie kratšiu ako 8 dní. Ak reklamujúci doplní reklamáciu v určenej lehote, platí že bola riadne podaná.
  5. Pokiaľ oprávnený uplatňuje škodu spôsobenú na zdraví a veciach alebo škodu spôsobenú odcudzením alebo stratou veci, ak oprávnený stratil pri poškodení ich možnosť opatrovať, neplatí lehota uvedená v odseku 2 tohto paragrafu, ale premlčacie doby podľa §106 Občianskeho zákonníka.

§ 28 Nálezy

  1. Ak vodič našiel vo vozidle nález, ktorý je možné považovať za stratený alebo zabudnutý, alebo ak cestujúci odovzdal vodičovi nález, ktorý našiel vo vozidle, vodič je povinný nález prevziať (s výnimkou potravín nepatrnej hodnoty rýchlo podliehajúcich skaze).
  2. Ak sa cestujúci, ktorý nález stratil alebo zabudol vo vozidle, prihlási u vodiča a nie sú pochybnosti o pravdivosti jeho tvrdenia(správne popíše nález alebo obsah nálezu), vodič je povinný mu nález vydať s podmienkou, že cestujúci sa preukáže osobnými údajmi (napr. občiansky preukaz, cestovný pas, vojenská knižka, vodičský preukaz a pod.) na vykonanie zápisu v prevádzkovom doklade vozidla (meno, adresa bydliska, rodné číslo, evidenčné číslo preukazu totožnosti cestujúceho) a cestujúci prevzatie nálezu potvrdí podpisom.
  3. Dopravca zhromažďuje a vydáva nálezy na dispečingoch A-BUS a T-BUS dopravcu. Cestujúci si môže nález vyzdvihnúť v deň straty u vodiča vo vozidle, na ďalšie dni na príslušných dispečingoch.